Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Ceremonia Dnia Oświecenia Buddy 9.XII.17

Grudzień 9, 2017 @ 11:00 am - 12:00 pm

W sobotę 9 grudnia, na zakończenie intensywnego odosobnienia (https://www.facebook.com/events/160328331241575/), upamiętniającego najważniejsze wydarzenie w buddyjskim kalendarzu, odbędzie się o godzinie 11:00 Ceremonia Dnia Oświecenia Buddy. WSTĘP WOLNY.

Ceremonię poprowadzi Joeng Hye SSN (Andrzej Piotrowski), który w jej trakcie wygłosi także formalną Mowę Dharmy.

Do udziału w Ceremonii zapraszamy zarówno uczestników odosobnienia, jak i wszystkich sympatyków, którzy pragną uczcić Dzień Oświecenia oraz osoby zainteresowane.

Oświecenie to obok narodzin i paranirwany jedno z trzech wielkich wydarzeń w życiu Siddharty, przyszłego przebudzonego. Tradycyjny przekaz mówi, że przebywał on przez sześć lat w gaju nad brzegiem rzeki Nairanjana, gdzie wraz z pięcioma ascetami praktykował ascetyzm. Zdawszy sobie sprawę, że surowe ascetyczne praktyki nie prowadzą do spełnienia, porzucił je i oddalił się do pobliskiej wioski Senani. Tam, w księżycową noc, zasiadł pod drzewem figowym, twarzą na zachód. Postanowił nie wstawać dopóki nie osiągnie oświecenia.

Wedle kanonu palijskiego, nękany przez demona Marę, podczas pierwszej części nocy Budda odkrył wszystkie swoje wcześniejsze wcielenia i zrozumiał cykl życia i narodzin. Podczas drugiej części nocy zrozumiał prawo karmy oraz wagę życia zgodnie z ośmioraką ścieżką. Trzecia część nocy przyniosła mu wlgąd w cztery szlachetne prawdy oraz ostateczne urzeczywistnienie oświecenia. Osiągnął je ujrzawszy Poranną Gwiazdę.

Po Ceremonii zapraszamy na wspólny obiad i rozmowy z Sanghą oraz nauczycielem.

Szczegóły

Data:
Grudzień 9, 2017
Czas:
11:00 am - 12:00 pm
Wydarzenie Category:
Share This