Mistrz Zen Wu Bong

Mistrz Zen Wu Bong

Mistrz Zen

Mistrz Zen Wu Bong (Jacob Perl) był głównym nauczycielem Szkoły Zen Kwan Um w Europie. Zanim spotkał Mistrza Zen Seung Sahna w 1972 roku i został jego uczniem, praktykował z Roshim Suzuki oraz przez rok z Tarthang Tulku. Był Amerykaninem polskiego pochodzenia i mówił płynnie po polsku. W 1978 roku pomagał Dae Soen Sa Nim’owi Seung Sahnowi w zakładaniu pierwszego ośrodkazen w Polsce. W 1984 roku otrzymał inka (pozwolenie nauczania) od Mistrza Zen Seung Sahna i rozpoczął nauczanie w USA i Europie. W 1993 r. otrzymał Przekaz Dharmy. W 2010 r. przyjął święcenia mnisie w Korei. Zmarł nagle 17 kwietnia 2013 roku w trakcie prowadzenia sesji medytacyjnej w Paryskim Ośrodku Zen.

Mistrzyni Zen Bon Shim

Mistrzyni Zen Bon Shim

Mistrzni Zen

Mistrzyni Zen Bon Shim (Aleksandra Porter) została uczniem Dae Soen Sa Nima od czasu Jego pierwszej wizyty w Polsce w 1978 roku. Efektem tego było to, iż stała się jednym z członków założycieli Polskiej Sangi Szkoły Zen Kwan Um oraz Krakowskiego Ośrodka Zen. Poprzednio była zawodową tancerką w szeroko znanym krakowskim zespole baletu nowoczesnego.
W 1987 r. została opatem Warszawskiego Ośrodka Zen oraz Głównej Świątyni w Falenicy, na obrzeżach Warszawy. W tym czasie była w ciąży i sytuacja ta nauczyła ją, jak łączyć praktykę rodzinnego życia z planem codziennej praktyki w ośrodku zen. Dodatkowo robiła praktykę nocną, praktykę pokłonów i śpiewów – idealne formy praktyki dla tych, którym sytuacja nie pozwala na indywidualne odosobnienia medytacyjne. W 1992 r. otrzymała inka (pozwolenie na samodzielne nauczanie) od Seung Sahna DSSN, a następnie przeszła trening na nauczyciela zen w Polsce i USA. W 2006 r. otrzymała Przekaz Dharmy od Mistrza Zen Wu Bonga i otrzymała nowe imię – Bon Shim – Pierwotny Umysł. Niezależnie od obowiązków Nauczyciela Prowadzącego kilku ośrodków i grup w Polsce, podróżuje i naucza w całej Europie. Jest również aktywnym członkiem Polskiej Unii Buddyjskiej.