KOŚCI

Podczas Hae Jae, zrobiłem krótkie Kido śpiewając Ji Jang Bo Sal. Także zrobiłem dodatkowe śpiewy Namu Amita Bul i pokłony dla mojej matki, ale wciąż mam to pytanie: Gdzie jest świadomość mojej matki teraz?
Nie sprawdzaj niczego, tylko rób to. Jeśli sprawdzasz, będziesz miał problem. Więc, twoja świadomość i świadomość twojej matki są takie same, czy różne?

[ uczeń uderza w podłogę ]

Utrzymaj ten umysł, wtedy nie będzie problemu!
Jakiś czas temu robiłeś śpiewy Namu Amita Bul nad odkopanymi kośćmi japończyków. Kiedy koreańczycy znaleźli te kości, chcieli je zniszczyć, ale ty powiedziałeś: “Nie, przynieście je tutaj do Hwa Gye Sah”. Potem przez wiele dni śpiewałeś Namu Amita Bul. Czy śpiewałeś dla tych martwych japończyków?

Oczywiście, dlaczego nie? Kiedyś Budda i Ananda podróżowali razem i natknęli się na kości zwierząt, które leżały na ziemi, spalone do połowy. Budda zaczął śpiewać. Ananda powiedział: “Buddo, to są kości zwierząt, po co śpiewać dla nich?” Budda powiedział: “Kiedyś te istoty były moją matką i moim ojcem.” Wszystko nieustannie się zmienia i następnie przechodzi dalej. Więc, czyjekolwiek kości w końcu staną się kośćmi twojej matki i twojego ojca. Rozumiesz? Ten umysł jest umysłem Buddy. Nie ma znaczenia jakie to zwierzę, nieważne jaka istota, zawsze idzie dalej, dalej i dalej. Któregoś dnia, wkrótce, umrzesz, wtedy ty także pójdziesz dalej i dalej. Wiele generacji, wiele tysięcy generacji, idzie dalej i dalej razem. Jest tylko jedna matka i jeden ojciec, rozumiesz? Utrzymaj ten umysł. To jest nauczanie Buddy. Więcej pytań?

Buddyzm uczy, że jeśli ludzka istota zrobi coś złego, w następnym życiu odrodzi się jako zwierzę. Ale w jaki sposób zwierzęta robią dobrą karmę, aby stać się ludzką istotą?

Czy twoja świadomość jest ludzka czy zwierzęca?

[ uczeń uderza w podłogę ]

Dobrze! Wspaniale! Utrzymaj ten umysł. Nie sprawdzaj. Jeśli sprawdzasz, będziesz miał problem. Sprawdzając, sprawdzając, sprawdzając, zawsze będziesz miał problem. Dalej, dalej, dalej… tylko jedna rzecz. W Chrześcijaństwie nazywają to Bogiem, w Buddyzmie mówimy “Natura Buddy”. Nie sprawdzaj! To wszystko. OK?

– Mistrz Zen Seung Sahn