Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Ceremonia Oświecenia Buddy & Pokaz filmu “Mistrzynie Życia Duchowego”

Grudzień 9 @ 11:00 am - 6:00 pm

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu “Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja”, zdobywcy pierwszej nagrody w kategorii międzynarodowych filmów dokumentalnych na festiwalu AFC Global Fest Po w Indiach. 

Po pokazie odbędzie się spotkanie, w którym udział wezmą Roshi Mikołaj Uji Markiewicz, mnich i opat japońskiej Sanghi Kannon i Won Hyang Sunim, mniszka buddyjska polskiego pochodzenia, która odbyła swój trening w Polsce, na Węgrzech, Tajwanie i Hong Kongu, a obecnie stacjonuje głównie w Korei oraz reżyserka filmu Małgorzata Dobrowolska. Rozmowę poprowadzi Nauczycielka Bodhisattwa ze Szkoły Zen Kwan Um Agata S. W rozmowie skupimy się na przybliżeniu życia mniszek i mnichów, relacjach pomiędzy mniszkami, mnichami a osobami świeckimi, a także na sytuacji mnichów w różnych szkołach buddyjskich. W dyskusji będzie również czas na pytania od publiczności.

Pokaz filmu poprzedzony będzie Ceremonią Dnia Oświecenia Buddy oraz wspólnym obiadem. Serdecznie zapraszamy.

SZCZEGÓŁOWY PLAN DNIA:

11:00 – Ceremonia Dnia Oświecenia Buddy
13:00 – wspólny obiad
15:00 – pokaz filmu “Mistrzynie Życia Duchowego”
16:30 – dyskusja

WSTĘP WOLNY


O FILMIE

“Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja” to film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji wyświęcania kobiet na mniszki w buddyzmie Theravada.
Zaraz po osiągnięciu Oświecenia Buddha powiedział: „Nie odejdę, dopóki nie ustanowię czterech filarów społeczności: bhikkhów (mnichów), bhikkhunī (mniszek), osób świeckich – kobiet i mężczyzn”. Mimo że Buddha ustanowił zakon bhikkhunī, w XI wieku linia ordynacji kobiet w tradycji theravādy wygasła. Od tego czasu uważa się, że kolejne mniszki nie mogą być wyświęcane.
Film dokumentalny “Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja” opowiada historię kobiet, które w imię wprowadzenia w życie nauk Buddhy, ale wbrew oficjalnemu stanowisku Saṅghi mnichów, przyjęły pełne święcenia na bhikkhunī – mniszki buddyjskie w tradycji theravādy. Bohaterki filmu to Bhikkhunī Kusuma (święcenie: 1996), Bhikkhunī Dhammananda (święcenie: 2003) oraz Bhikkhunī Gautami (święcenie: 2016) – pierwsze we współczesnej historii w pełni wyświęcone mniszki w swoich krajach.

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, produkcja: Małgorzata Dobrowolska
Gatunek: dokument
Czas: 68 minut
Występują: Bhikkhunī Kusuma, Bhikkhunī Dhammananda, Bhikkhunī Gautami, Ellen Posman, Kirama Wimalajothi Thero, Bhikkhu Sujato, Bhikkhunī Vijithananda
Konsultacje: Piotr Jagodziński
Produkcja: Polska (2017)
Finansowanie: Khyentse Foundation
Dystrybucja: Fundacja Filmowa Wonderwoods
Zwiastun: https://youtu.be/BDb0RT-rAq8
FB: https://www.facebook.com/mistrzynie
WSTĘP WOLNY. Mile widziane darowizny

Światowa premiera filmu „Mistrzynie życia duchowego” (angielski tytuł „Bhikkhunī – Buddhism, Sri Lanka, Revolution”) odbyła się w Indiach na festiwalu AFC Global Fest, gdzie film zdobył pierwszą nagrodę w kategorii międzynarodowych filmów dokumentalnych.


Małgorzata Dobrowolska – artaktywistka, autorka filmów dokumentalnych. Podróżuje po świecie, żeby udokumentować sytuację kobiet w głównych religiach świata oraz w nurtach duchowych poza nimi. Głęboko wierzy, że kluczem do osiągnięcia pokoju na świecie jest przywrócenie równowagi pomiędzy kobiecą i męską energią oraz zmiana na poziomie duchowym. Absolwentka psychologii oraz technik multimedialnych. Prezeska Fundacji Filmowej Wonderwoods. https://www.facebook.com/WonderwoodsPL

Szczegóły

Data:
Grudzień 9
Czas:
11:00 am - 6:00 pm
Wydarzenie Category:

Miejsce

Świątynia Główna Wubongsa
Małowiejska 22
Warszawa, 04-962 Polska
+ Google Map
Telefon:
(22) 872 05 52
Strona internetowa:
zen.pl