Mistrz Zen Wu Bong

01

"Nie lubię kong-anów"

Następujący dialog miał miejsce podczas rozmowy osobistej w czasie odosobnienia w Norwegii:

02

Zostań ekspertem... albo zostań Buddą

Funkcją naszego umysłu jest myślenia, tak jak nogi mamy po to, żeby chodzić. Bardzo potrzebna funkcja. Problem polega na tym, że jesteśmy uwarunkowani przez nasze myślenie. Nasze myślenie kontroluje nas, to my musimy stać się szefem, my decydujemy.

03

Zostaw swój umysł w spokoju

W buddyjskiej psychologii mówimy o ośmiu rodzajach świadomości. Pierwszych pięć pochodzi od naszych zmysłów – wzrok, zapach, słuch, dotyk, smak.

04

Pytania i odpowiedzi - Letnie Kyol Che 2000

W czasie siedzenia nic nie możesz zrobić. Nie można się za bardzo ruszać, nie można strzepywać. Taka jest reguła. To jest dobra sytuacja dla komarów. Pewien Mistrz Zen miał bardzo interesującą praktykę.

05

Pytania i odpowiedzi - Letnie Kyol Che 2002

Często ludzie lubią się poczuć w jakiś sposób lepsi do innych. Najpierw popatrz się na własne błędy, nie na błędy innych. W Biblii jest sławna historia, o ludziach, którzy chcieli ukamienować kogoś. Jezus powiedział wtedy: “niech ten, który jest bez winy pierwszy podniesie kamień”.

06

Pytania i odpowiedzi - Zimowe Kyol Che 2002

Popatrz na samą siebie. Twoje ciało cały czas się zmienia. Cały czas komórki obumierają i powstają nowe. A więc z momentu na moment to jest inne ciało. Także twoje emocje, twoje myśli cały czas się zmieniają.

07

Pytania i odpowiedzi - Zimowe Kyol Che 2003

Praktykując w czyjejś intencji znaczy ty i energia wszechświata stajecie się jednym. Wtedy można to skierować dla kogoś. Także można pomóc. Ale tak naprawdę zmienić karmę może tylko ta osoba.

08

Pytania i odpowiedzi - Letnie Kyol Che 2003

Mówiłeś, że jak ktoś próbuje cię oszukać to nie robisz z nim interesów, a jeśli np. musisz spotykać się z ludźmi, którzy nieustannie próbują cię oszukać np. ktoś z twojej rodziny?

09

Transmission Speech

Once a monk went to do a solo retreat. In the middle of the retreat a great bodhisattva appeared at night and said, “You are a great monk. You have special power. Tomorrow you must go to the nearby ledge. Only believe. Only trust. When you jump, you will be able to fly in the air.” The next morning this monk went to the ledge, jumped, and died.