Katowicki Ośrodek Zen 

Szkoły Kwan Um

Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka na sesję medytacyjną YMJJ 

z nauczycielem prowadzącym naszego ośrodka Chon Mun Sunimem. 

Termin: 06-09.06.2024 r.


Chon Mun Sunim JDPS rozpoczął praktykę Zen pod kierunkiem Mistrza Zen Seung Sahna DSSNima w 1980 roku.

Brał udział w wielu 100 dniowych odosobnieniach zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Korei oraz Polsce. 6 kwietnia w 2002 roku od Mistrza Zen Seung Sahn DSSNima w ośrodku zen w Providence Zen Center w USA otrzymał inka i tytuł Mistrza Dharmy.

Była to zresztą ostatnia Ceremonia Inka jaką Mistrz Zen Seung Sahn DSSNim udzielił za swojego życia. Jesienią 2009 roku w Korei, Dariusz Gorzewski przyjął wskazania mnicha i otrzymał imię mnisie Chon Mun.

Obecnie, Chon Mun Sunim jest zaangażowany w budowę pierwszego w Europie klasztoru zen tradycji Koreańskiej w Wiśle Cieńków. Klasztor ma być miejscem praktyki dla mnichów koreańskiej tradycji zen.

Czym jest sesja YMJJ?

Yong Maeng Jong Jin (YMJJ ) po koreańsku znaczy „siedzieć uważnie jak tygrys gotujący się do skoku". Wyrażenie to wskazuje na stan jasności i mądrości, w którym umysł jest odprężony i szeroki jak przestrzeń, a zarazem czysty i ostry jak czubek igły. Dzięki czemu możemy użyć naszego doświadczenia by pomagać sobie i całemu światu, z chwili na chwilę.

Sesja medytacyjna YMJJ jest to 4-dniowe odosobnienie ciszy i milczenia, podczas którego odbywa się intensywna praktyka medytacyjna, obejmująca m.in około pięciu godzin formalnej medytacji siedzącej, wspólne śpiewy, wspólne wegetariańskie posiłki (śniadanie, obiad, kolacja), wspólny spacer, wspólną pracę, czas odpoczynku.

Podczas odosobnienia utrzymywana jest cisza i atmosfera uważności. Nie rozmawiamy ze sobą, staramy się zachowywać cicho (dotyczy to chodzenia, używania przedmiotów, otwierania/zamykania drzwi). 

Każdy kto był już na sesji YMJJ doświadczył jak pomocne są obowiązujące zasady w wyciszeniu umysłu. 

Sesja YMJJ jest przeznaczona dla osób, które nie mają przeciwskazań zdrowotnych, chcących pogłębić i podtrzymywać swoją praktykę zen. Zachęcamy do udziału także osoby początkujące, dla których odbędzie się  wprowadzenie do praktyki na odosobnieniu.

Odosobnienie YMJJ rozpocznie się w piątek (godz. 17:30) i potrwa do niedzieli (godz. 15:00).

Pozdrawiamy w Dharmie

Zarząd Katowickiego Ośrodka Zen Kwan Um 

Zgłoszenia: katowice@zen.pl

Facebook