Katowicki Ośrodek Zen 

Szkoły Kwan Um

Bardzo ważnym czynnikiem rozwijającym naszą praktykę jest praktykowanie wraz 

z innymi. Pozwala to również postrzec, czy kierunek naszej praktyki jest prawidłowy.

     Zapraszamy osoby zainteresowane medytacją zen na warsztaty wprowadzające, które odbywają się we wszystkich ośrodkach i grupach Szkoły Zen Kwan Um w Polsce. Zetknięcie się z tą naturalną i ponadczasową metodą pracy z własnym ciałem, oddechem, emocjami oraz umysłem może przyczynić się nie tylko do poprawy naszego samopoczucia, ale również może stać się początkiem długoletniej duchowej wędrówki odkrywania tego, kim tak naprawdę jesteśmy i tego, co w naszym życiu jest najważniejsze. Praktyka medytacji zen jest praktyką „czystego umysłu” – treningiem ciszy, spokoju, mądrości i współczucia. Są to jakości, które jako istoty ludzkie bez względu na nasz wiek, pochodzenie, wiarę i poglądy powinniśmy nieustannie rozwijać. Dzięki temu możemy żyć w harmonii z samym sobą i wszystkimi istotami żyjącymi wokół nas.

Jeśli chcesz rozpocząć praktykę zen, skontaktuj się z grupą lub Ośrodkiem Zen (zob. Adresy ośrodków i grup Szkoły) w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Praktykujący tam uczniowie chętnie zapoznają cię z podstawami. 

     Nie próbuj rozpoczynać praktyki samodzielnie, w oparciu o książki czy informacje z Internetu. Jeśli w twojej miejscowości nie ma żadnego ośrodka ani grupy zen, skontaktuj się z Główną Świątynią naszej Szkoły. Najlepiej będzie, jeśli będziesz mógł pojechać tam i wziąć udział w jednym z warsztatów dla początkujących. Ważne jest, abyś na początku swojej praktyki spotkał się z którymś z nauczycieli i odbył rozmowę osobistą. Mistrz wskaże ci najodpowiedniejszą dla ciebie na ten moment formę praktyki. Nie miej obaw co do tego, czy twoje ciało podoła praktyce zen. Reguły naszej Szkoły pozwalają na uczestnictwo każdej osobie, bez względu na wiek, stan zdrowia czy kondycję fizyczną. 

Jeśli mieszkasz w Katowicach lub okolicach, zadzwoń do nas lub napisz aby umówić się z którymś ze starszych uczniów na wprowadzenie do praktyki.

Cyklicznie organizujemy też spotkania publiczne z przyjeżdżającymi do nas Mistrzami, podczas których odpowiadają oni na wszelkie pytania. 

Nie zwlekaj, czas nie czeka na nikogo, życie ludzkie jest bardzo krótkie. 

Mistrz Zen Seung Sahn mówił, że na tym świecie są cztery trudne rzeczy: 

1. Urodzić się w ludzkim ciele

2. Spotkać Dharmę

3. Spotkać bystrookiego Mistrza Zen

4. Osiągnąć Oświecenie.

Kontakt telefoniczny (sms):

Waldek,  tel.     501 430 062

Damian,  tel.     504 455 747

Jurek,  tel.          510 017 276

e-mail:    katowice@zen.pl