Krakowski Ośrodek Zen jest częścią międzynarodowej Szkoły Zen Kwan Um założonej w 1972 r. przez koreańskiego mistrza zen Seung Sahna. Jest to najstarszy ośrodek w Polsce działający nieprzerwanie od 1978 r.

W ośrodku regularnie odbywają się praktyki wieczorne i poranne - zobacz: plan praktyk.

Jeżeli chcesz rozpocząć praktykę zen zapraszamy na spotkanie wprowadzające, które odbywa się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 17.40 (przed praktyką wieczorną)

Aktualności

Wyczerpaliśmy już limit miejsc na spotkania wprowadzające w sierpniu.

Zapraszamy do rejestracji na Wrześniowe wprowadzenie do praktyki zen - program składa się z dwóch spotkań:
3 września 2024, godz. 17.40 - 18.30 Spotkanie wprowadzające
10 września 2024, godz. 17.40 - 18.30 Sesja pytań i odpowiedzi
Po spotkaniach o godz. 18.30 odbywa się praktyka wieczorna zgodnie z planem praktyk

Udział jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc trzeba się zarejestrować przez formularz:
rejestracja na wrześniowe spotkania wprowadzające

Bieżące wydarzenie w Krakowskim Ośrodku - zobacz: Aktualności | Facebook logo Facebook | Instagram logo Instagram

Umysł nie wiem - Mistrz Zen Joeng Hye (Andrzej Piotrowski)

Polecamy odwiedzenie polskiego kanału Szkoły Zen Kwan Um na Youtube. Znajdziecie tam instrukcje do praktyki, podstawy doktryny buddyjskiej, podcasty czy wypowiedzi polskich nauczycieli Zen.

Czym jest zen? - Mistrz Zen Seung Sahn

Zen jest bardzo prosty... Kim jesteś?

Wszyscy na tym świecie szukają szczęścia na zewnątrz, a nikt nie rozumie swojego własnego wnętrza. Każdy mówi "ja": "ja chcę tego", "ja jestem jak tamto". Ale nikt nie rozumie tego "ja". Gdy się urodziłeś, to skąd przyszedłeś? Gdy umrzesz, dokąd pójdziesz? Jeżeli będziesz uczciwie pytał: "Kim jestem?", wtedy wcześniej czy później trafisz na ścianę, gdzie całe myślenie jest odcięte. Nazywamy to "umysłem nie-wiem". Zen jest utrzymywaniem tego umysłu "nie-wiem" zawsze i wszędzie.

Chodząc, stojąc, siedząc, leżąc
mówiąc, pozostając w milczeniu.
W każdym czasie i w każdym miejscu,
bez przerwy - co to jest?
Jeden umysł w nieskończonym czasie.

Medytacja zen oznacza utrzymywanie umysłu "nie-wiem" w czasie pokłonów, w czasie śpiewów i w czasie siedzenia zen. To jest formalna praktyka zen. A gdy robisz coś, rób właśnie to. Gdy prowadzisz samochód, to prowadź samochód, gdy jesz, to jedz, gdy pracujesz, to pracuj.

Ostatecznie twój umysł staje się jasny. Wtedy możesz zobaczyć niebo - tylko błękit. Możesz zobaczyć drzewo - tylko zieleń. Twój umysł jest jak czyste lustro. Pojawia się czerwień - lustro jest czerwone; pojawia się biel - lustro jest białe. Pojawia się głodny człowiek - dać mu jeść; pojawia się spragniona osoba - dać jej coś pić. Nie ma pragnień dla samego siebie, tylko dla wszystkich istot. Ten umysł jest już oświeceniem, które nazywamy Wielką Miłością, Wielkim Współczuciem, Wielką Drogą Bodhisattwy. To bardzo proste, wcale nie trudne!

Tak więc Budda powiedział, że wszystkie istoty mają naturę Buddy (zdolność do osiągnięcia oświecenia). Jednak mistrz zen Jo Ju powiedział, że pies nie ma natury Buddy. Które stwierdzenie jest właściwe? Które jest niepoprawne? Jeżeli odnajdziesz to, odnajdziesz drogę prawdy.

Mistrz Zen Seung Sahn

Krakowski Ośrodek Zen, ul. Stradomska 17/4 | kontakt: krakow@zen.pl | Facebook logo Facebook | Instagram logo Instagram | Polityka prywatności